2017- Torsdagar

Omvänd scramble med twist 24 augusti
9 hål 3 manna lag

1:a     Åsa Hedendahl / Monica Rasmusson / Jessica Hvenfelt
2:a     Mia Karlman / Anita Cedermalm / Karin Nilsson
3:a     Ingrid Schollin / Suzanne Canova / Britta Hägglöf Beecken

_____________________________________________________

TTÄ 17 aug blev inställd och i stället spelades en 
18 håls tävling PB

1:a Susanne Lindholm       35p
2:a Suzanne Canova         32p

Under denna tävling gjorde Suzanne Canova  HIO på hål 2
Ett JÄTTESORT GRATTIS från oss alla.

___________________________________________
Ladies Invitation 10 aug
Greensome PB
1:a   Lena Stark / Maria Westergren                             38p
2:a   Ingela Lundin / Anette Holm                                36p
3:a   Karin Strömberg / Anna Anderton                       35p
4:a   Annika Lansinger / Camilla Standar                     35p
5:a  Ann-Margret Draganis / Marie-Louise Lund         35p

___________________________________________________

Flaggtävling 3 augusti
Slagtävling
1:a    Karin Nilsson
2:a    Susanne Lindholm

____________________________________________________

BIO Slaget 27 juli
4 bbb 1 klass
1:a     Anta Andersson / Susanne Lindholm     51p
2:a     Anita Cedermalm / Annika Hjelm            46p
3:a     Jana Rudberg / Annika Lansinger           45p

_____________________________________________________

Alla kan vinna 13 juli
Singel tävling 2 klasser
A klassen
1:a nio    Elisabeth Åberg            34 slag
2:a nio    Susanne Lindholm        35 slag
Totalen   Elisabeth Åberg             70 slag
B klassen
1:a nio    Agnetha Lindqvist          17 p
2:a nio    Anita Cedermalm           20 p
2:a  nio   Agnetha Lindqvist          20 p
Totalen   Agnetha Lindqvist          37 p

____________________________________________________________

Stenungsund GK:s Damdag 29 juni
Singel tävling 2 klasser
A klassen
1:a    Margit Callebro Orust GK                            71 slag
2:a    Katarina Karlsson Stenungsund GK            72 slag
3:a    Eva Nilsson Albatross GK                             73 slag
4:a    Elisabeth Åberg Stenungsund GK                74 slag
B Klassen
1:a   Gerd Eriksson Lyckorna GK                           37p
2:a   Yvonne Sylvan Stenungsund GK                   34p
3:a   Inga Lagergrén Lyckorna GK                         33p s9
4:a   Pernilla Rafstedt Tjörns GK                           33p

_____________________________________________________________________

Sommartävling 22 juni
Singel 18 hål
1:a    Anita Cedermalm   34p
2:a   Ingrid Schollin         33p
__________________________________________________________
TTÄ 15 juni
Singel 9 hål
  1.  Jenni Berggren          17 p
  2. Jane Hansson            17 p
  3. Suzanne Canova        16 p
___________________________________________________________
Lösa Förbindelser 8 juni
2 mannascramble
1. Ari Palola / Karin Strömberg                                   64 slag
2. Alexandra Lindholm / Robert Simic                        65 slag
3. Christoffer Lindholm / Susanne Lindholm              70 slag

____________________________________________________________________________

Namibia Golf 2017 1 juni
4 bbb
  1. Alexandra Lindholm/ Britt-Marie Jinhage Åberg          45p
  2. Monica Rasmusson / Susanne Lindhol                       41p
  3. Birgitta Filipsson / Birgitta Angelback                          38p SHC
  4. Jana Rudberg / Eva Öhlin                                           38p
  5. Anita Andersson / Kerstin Arnell                                  36p
  6. Karin Nilsson / Lisbeth Lövqvist
    Erika Madbro / Ethel Eljanskog
    Anita Cedermalm / Marianne Hilmersson
_____________________________________________________________
Damernas Hemliga resa 25 maj

Vi var 34 glada damer som fick en underbar dag på Marks GK.

________________________________________________________________________

Badbollen 18 maj
Greensome 1 klass
1        Annika Lansinger / Alexandra Lindholm              37p
2       Lena Gustavsson / Anita Cedermalm                    36p
3       Ingela Lundin / Monica Rasmusson                      33p
3       Annika Hjelm / Gun Jonsson                                  33p
5       Ethel Eljanskog / Ingrid Schollin
5       Elisabeth Hultengren / Jana Rudberg
5       Kerstin Arnell / Susanne Lindholm
5       Ingela Sollid / Anita Andersson

__________________________________________________________________________

Maj slaget 11 maj
Singeltävling A-klassen slaggolf o B-klassen poängbogey
A-Klassen
1       Kerstin Arnell                    71 slag
2       Annika Hjelm                    77 slag
3       Helene Leht                      78 slag
B-Klassen
1       Susanne Lindholm            42 p
2       Jenni Berggren                  31 p
3       Agneta Lindqvist                30 p

____________________________________________________________________________

Vårscramble 4 maj
3-mannalag
1:a     Annika Lansinger, Jana Rydberg, Jane Hansson                              60 slag
2:a     Karin Nilsson, Alexandra Lindholm, Monica Rasmusson               62 slag
3:a     Kerstin Arnell, Else-Marie Berntsson, Agneta Lindqvist                  68 slag
4:a     Elisabeth Hultengren, Anita Cedermalm, Ingela Sollid                   69 slag
5:a     Susanne Lindholm, Mia Karlman, Suzanne Canova                        69 slag

_____________________________________________________________________________